ARES Bezbariérové úpravy pre vozičkárov

Mám záujem o toto vozidlo

Výrobca

Elektrárenská 12091
831 04
Bratislava

Produkt

Úpravy automobilov pre telesne postihnuté osoby

Firma ARES sa vo svojej činnosti úpravcu automobilov často stretáva so značkou Citroën, ktorá patrí k obľúbeným značkám na prestavbu pre telesne hendikepované osoby. Značka Citroën ponúka vhodné automobily na úpravy pre telesne postihnutých klientov – či už sa jedná o úpravu riadenia alebo jednoduché nastupovanie do vozidla, prepravu osôb sediacich počas jazdy na invalidnom vozíku alebo nakladanie invalidného vozíka do vozidla. Každý klient má špecifické požiadavky, kde sa snažíme zohľadňovať jeho druh postihnutia, účel, na ktorý bude auto využívať, prípadne požiadavky ďalších osôb, ktoré budú vozidlo zároveň s ním používať.

Ručné ovládanie

Na montáž ručného ovládania odporúčame auto s automatickou prevodovkou a asistentom rozjazdu do kopca. Vodič si tým ušetrí veľa manuálnych úkonov pri rozjazde, ale aj pri preraďovaní. Najviac ocení vodič automatickú prevodovou pri jazdách po meste, kde by musel s manuálnou prevodovkou často preraďovať. Pedále môžu byť ovládané pomocou páky, ktorá je namontovaná v oblasti stredového tunela. Plyn môže byť riešený aj elektronickými ovládačmi.

Nastupovanie do vozidla

Pre najpohodlnejšie nastupovanie do vozidla je potrebné, aby malo vozidlo veľké vstupné dvere, ktoré sa otvoria do širokého uhlu. Tým je zabezpečený maximálny priestor pre nastupovanie. Úprava sa môže líšiť podľa druhu hendikepu – najčastejšie sa montujú otočné a výsuvné sedadlo, a zdvíhacie zariadenie na nasadnutie do vozidla.

Preprava osôb sediacich na invalidnom vozíku

Citroën predáva niekoľko vozidiel, ktoré sú vhodné na prepravu osôb sediacich na invalidnom vozíku. Klient si môže vybrať podľa veľkosti vozidla. Najmenšie auto, ktoré je možné upraviť na prepravu vozičkára, je Citroën Berlingo, stredné je Citroën Jumpy a najväčšie, využívané predovšetkým na prepravu viacerých vozičkárov zároveň sediacich na invalidnom vozíku, je Citroën Jumper. Najčastejšie si určí veľkosť auta klient práve podľa potreby využívania auta. Auto sa vybavuje zádržným systémom pre vozičkárov, ale zároveň aj rampou alebo elektro-hydraulickou plošinou, ktoré uľahčujú nájazd do vnútra vozidla.

Nakladanie invalidných vozíkov

Nakladanie elektrických vozíkov je častokrát problém, keďže tieto vozíky vážia v priemere 80 kg a viac, čo sťažuje naloženie jednou osobou do vozidla. Nakladanie je možné vyriešiť žeriavom na nakladanie vozíka. Nakladanie mechanických invalidných vozíkov, ktoré majú do 20 kg hmotnosti, riešia najmä vozičkári, ktorí šoférujú. Pri nastupovaní do vozidla je možné využiť žeriav na naloženie mechanického vozíka alebo posuvné dvere, alebo aj strešný box.

Výber automobilu

Úprava vozidla veľmi úzko súvisí s výberom automobilu. Mnohé úpravy sa v niektorých typoch vozidiel nedajú realizovať, a preto je dobré, keď zákazník kontaktuje priamo úpravcu áut pre telesne hendikepovaných ešte pred samotnou kúpou automobilu. Firma ARES má niekoľko vlastných predvádzacích vozidiel, na ktorých si je možné úpravu vyskúšať zdarma ešte predtým, ako si ju klient nechá nainštalovať. Firma ARES vám rada poradí aj s možnosťami financovania a získaním štátneho príspevku úpravu auta na kompenzáciu telesného postihnutia.

Doplnky produktu

Madlá
Nastupovanie do vozidla

Ručné ovládanie

Video recenzia

Doplňujúce informácie k produktu

Doplňujúce informácie k produktu

Ako si vybrať vhodný automobil na úpravu

Ak si chcete vybrať vhodný typ vozidla pre telesne znevýhodneného klienta, prípadne vhodnú úpravu vozidla, je dôležité zohľadniť nasledovné informácie o užívateľovi vozidla a úpravy:

1)  Dĺžka zdravotného postihnutia

 • klient je v situácii imobilnej osoby krátko, prípadne obstaranie vozidla rieši po prvýkrát
  (Chýbajú mu základné informácie o možnostiach a jeho predstavy sú často zavádzajúce.)
 • klient je dlhoročný ZŤP a je celkovo oboznámený s problematikou života so zdravotným postihnutím
  (Je nutné akceptovať klientove požiadavky, veci na ktoré je zvyknutý, ale predostrieť mu nové možnosti nového vozidla.)
 • klient rieši otázku mobility za tretiu osobu
  (Mnohokrát nemá takýto sprostredkovateľ základné informácie, preto je nutná detailná konzultácia.)

2)  Kto bude auto pre ZŤP využívať

 • vozidlo bude prioritne určené pre zdravotne postihnutú osobu
  (Je potrebné na základe zdravotného obmedzenia vybrať veľkosť, variabilitu aj funkčnosť vozidla a úprav, a myslieť na spríjemnenie nastupovania a ovládania.)
 • vozidlo bude rodinné, v kombinovanom režime prevádzky
  (Je potrebné vzhľadom na rozličných užívateľov a ich potreby vybrať veľkosť, variabilitu aj funkčnosť. Úprava by mala byť taká, aby mala minimum vplyvu na ostatné obmedzenia.)
 • vozidlo bude iba občas využívané pre prevádzku zdravotne postihnutou osobou
  (Je potrebné rešpektovať pri výbere veľkosti, variability aj funkčnosti zdravotné obmedzenie ZŤP užívateľa a zároveň individuálne posúdiť možnosti úprav tak, aby zbytočne neobmedzovali ostatných užívateľov.)

3)  Kto bude vozidlo riadiť

 • zdravotne postihnutá osoba bude vodič
  (Zistiť, či bude ZŤP klient jazdiť samostatne alebo bude mať sprievodnú osobu.)
 • zdravotne postihnutá osoba bude iba prepravovaná
  (Zistiť, či bude ZŤP klient prepravovaný na sedadle spolujazdca alebo na vozíku.)

4)  Stupeň postihnutia klienta

 • klient je vozičkár
  (Zohľadniť, či sa jedná o paraplegika s obmedzením nôh alebo kvadruplegika s obmedzením všetkých končatín.)
 • klient je iba čiastočne pohyblivý
  (Zohľadniť, či má klient iba čiastočne obmedzenú motoriku alebo pomalšie reakcie.)
 • klient má problém s niektorou končatinou
  (Zohľadniť absenciu niektorej končatiny po amputácii alebo iné obmedzenia.)

Na kúpu automobilu a jeho úpravu je možné žiadať príspevok z ÚPSVaR. Na auto s automatickou prevodovkou vo výške 8298,48 EUR. Pokiaľ ide o auto bez automatickej prevodovky, výška príspevku je 6638, 79 EUR. Na samotnú úpravu je možné čerpať príspevok do výšky 6638, 79 EUR.

Príspevok na kúpu automobilu si môžete žiadať najskôr po 7 rokoch používania auta, na ktoré bol uplatnený príspevok z ÚPSVaR bez nutnosti vrátiť alikvótnu časť príspevku.

 

Žiadosť o ponuku   ARES Bezbariérové úpravy pre vozičkárov